Bartłomiej Belcarz

Bartłomiej Belcarz był wyjątkowym człowiekiem, którego życie i pasje wywarły znaczący wpływ na środowisko lotnicze, edukacyjne i wydawnicze w Polsce. Urodzony w 1961 roku i zmarły w 2024, Bartłomiej Belcarz był nie tylko mężem, tatą i dziadkiem, ale również cenionym nauczycielem w Zespole Szkół nr 1 imienia generała Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli.

Jego rodzina, obejmująca żonę, córkę, dwóch synów oraz wnuki, bez wątpienia była dla niego źródłem wsparcia i inspiracji. Wspólne chwile, jakie dzielił z najbliższymi, odzwierciedlały jego bogate życie prywatne, równie pełne miłości i poświęcenia, co jego życie zawodowe.

Pasja do historii lotnictwa znajdowała odzwierciedlenie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Bartłomiej Belcarz doktoryzował się w zakresie historii lotnictwa, a swoją wiedzę i pasję dzielił z innymi nie tylko poprzez nauczanie, ale również poprzez liczne publikacje. Współpracował z wydawnictwem "Fanatyk Plastiku" – pierwszym polskim wydawnictwem dedykowanym modelarzom plastikowym, które ukazywało się w latach 1991-1997.

W 2001 roku założył i został współwłaścicielem Wydawnictwa Stratus, które stało się znanym źródłem publikacji o tematyce lotniczej. Jako autor, Bartłomiej Belcarz przyczynił się do wzbogacenia literatury lotniczej o wiele cennych pozycji. Wśród jego dzieł znajdują się książki takie jak:

PZL P.11c;

Polskie Skrzydła Nr 1;

Dewoitine D.520;

Polskie Skrzydła Nr 3;

Polskie Skrzydła Nr 2;

Camouflage & Decals 48-01;

GC 1/145 in France 1940;

Messerschmitt Me 163 Komet;

Grupa Myśliwska Montpellier;

Montpellier Fighter Squadron;

Polish Wings No. 07 PWS 26 & others;

Polskie Lotnictwo we Francji 1940;

Polish Fighter Colours 1939–1947;

Fighters over France and the Low Countries;

Single No. 50 Caudron-Renault CR.714 Cyclone;

Polish Wings No. 18 Breguet 19, Farman F68 Goliath;

Caudron-Renault CR.714 Cyclone. The Ultimate Story;

WHITE EAGLES Operations of the Polish Air Force 1918-1939 ;

Gloster Gladiator;

Pod niebem Maghrebu. Lotnicy polscy we francuskiej Afryce;

Był pionierem i niekwestionowanym autorytetem w badaniu dziejów polskiego lotnictwa wojskowego we Francji, 1940 r.

Książki te oraz tytuły wydane w serii „Typy Broni i Uzbrojenia” zapewniły mu uznanie wśród pasjonatów historii lotnictwa.

Jako redaktor serii „Modelmania” w wydawnictwie AJ-Press oraz autor licznych artykułów w specjalistycznych czasopismach, Belcarz znacząco przyczynił się do promocji wiedzy o lotnictwie.

Był także organizatorem Sikorski Model Show w Stalowej Woli, przyczyniając się do popularyzacji modelarstwa i historii lotnictwa.

Życie i dzieło Bartłomieja Belcarza stanowią nieoceniony wkład w rozwój wiedzy o historii lotnictwa, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jego pasja, poświęcenie i osiągnięcia pozostaną trwałym dziedzictwem dla przyszłych pokoleń entuzjastów lotnictwa.

Załoga Wydawnictwa Stratus, Sandomierz 2005 rok. Bartek siedzi po prawej.

null

Bartłomiej Belcarz, po prawej, 1996, Duxford, UK.

null