
Lotnictwo w Słupsku 1912 – 1945
Książka ta stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy na temat historii lotnictwa w Słupsku w latach 1912 – 1945.
Zostały w niej przedstawione zagadnienia związane z budową i funkcjonowaniem wojskowej stacji lotniczej w okresie I wojny światowej, rozwojem lotnictwa sportowego oraz komunikacyjnego podczas dwudziestolecia międzywojennego, a także z działaniami jednostek Luftwaffe, stacjonujących na lotniskach Stolp-West oraz Stolp-Reitz w latach 1936 – 1945.
Na szczególną uwagę zasługują rozdziały poświęcone problematyce funkcjonowania słupskich ośrodków szkolenia personelu latającego (m.in. FFS E Stolp-West, JFS 3, JG 103, I./KBVS 2), walkom bombowców nurkujących, operujących we wrześniu 1939 roku nad Pomorzem, a także działaniom niemieckiego lotnictwa transportowego i myśliwskiego w 1945 roku.
Tekst uzupełniają tabele, mapy oraz 135 unikatowych fotografii.
Polish language book on aviation in Słupsk, former German Stolp in 1912 – 1945.
Including story of German units: JFS 3, JG 103, I./KBVS 2.
Luftwaffe action in September 1939 and 1945.
Czytaj recenzję
- www.zabytkoweszybowce.pl 2016-09-03
- www.modelarstwo.koszalin.pl 2016-04-05
- Gryf24.pl 2015-03-05
-
www.zabytkoweszybowce.pl 2016-09-03atlas
"Lotnictwo w Słupsku 1912 - 1945" - Mateusz Kabatek
24.04.2016, 18:23Moi Drodzy.
Ta książka jest ze wszech miar godna uwagi. Niemniej jednak, jeśli ktoś oczekuje, iż znajdzie w niej "lotnicze fajerwerki", będzie srodze zawiedziony. Zawiera bowiem fakty, raz jeszcze fakty, szczegółowe dane, wykazy oraz dużo lotniczych wspomnień zarówno pilotów Luftwaffe jak i polskich marynarzy, czy przeciwlotników którzy na oddziaływanie samolotów stacjonujących w Słupsku byli narażeni. Jak dla mnie połączenie fantastyczne. Oddzielną sprawą są "lotnicze nowinki". A tych, przynajmniej dla mnie w tej książce nie brakuje. Powiem tylko o jednej. Po raz pierwszy przeczytałem w niej o bojowym zastosowaniu śmigłowca Focke - Achgelis Fa 223 E-0. Poza tym. No cóż, okazało się (co dla mnie było niewiadomą), iż KG 200 wykonywał loty ( w pewnej ściśle tajnej misji) z lotnisk w Szymanach i Gryźlinach. Naprawdę książka godna polecenia. -
www.modelarstwo.koszalin.pl 2016-04-05
Tytuł: "Lotnictwo w Słupsku. 1912 -1945"
Autor: Mateusz Kabatek
Wydawnictwo: Stratus
Wydanie: 2016
Oprawa: twarda
Cena: 75,00 złNakładem wydawnictwa Stratus ukazała się bardzo ciekawa książka autorstwa Mateusza Kabatka - "Lotnictwo w Słupsku. 1912 -1945". Jest to bardzo szczegółowe opracowanie o słupskiej awiacji, której chyba największym atutem jest bogaty zbiór zdjęć. Autor wykazał się zaś tytaniczną pracą dokonując kwerend ogromnej ilości źródeł, przez co ta pozycja ma ogromną wartość merytoryczną.
Choć samo opracowanie w zasadzie traktuje o lotnikach niemieckich to jednak miłośnicy polskiego lotnictwa i sił zbrojnych znajdą tu sporo interesujących rzeczy. Na sporą uwagę zasługują opisy działań jednostek operujących ze słupskich lotnisk, a atakujących między innymi Rejon Umocniony Hel, Gdynię oraz polskie okręty.
Książka zawiera też ciekawe załączniki - spis wypadków lotniczych i spis samolotów Luftwaffe stacjonujących na słupskich lotniskach.
Ze swej strony mogę tylko gorąco polecić tą książkę, a także mieć nadzieję że podobne opracowanie zostanie kiedyś wykonane za okres powojenny.
Tekst: Wojciech Sokołowski
-
Gryf24.pl 2015-03-05
Hit: Kolejna biała plama historii Słupska usunięta. Książka o przedwojennym lotnictwie już dostępna
– Jest to prawdziwy unikat na rynku. Efekt benedyktyńskiej, wieloletniej, ciężkiej pracy, wykonanej z dbałością o każdy szczegół. W tym wertowanie niemieckich i amerykańskich archiwów. Gratuluję autorowi – zachwyca się Wojciech Łuczak, ekspert lotnictwa, komentując książkę Mateusza Kabatka Lotnictwo w Słupsku 1912-1945, której premiera odbędzie się już 10 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Grodzkiej w Słupsku. Dzięki uprzejmości autora nasza redakcja otrzymała przedpremierowy egzemplarz książki.
Do tej pory nikt nie opisał w tak szczegółowy a zarazem interesujący sposób przedwojennej historii lotnictwa w Słupsku, którego początki sięgają roku 1912. Poza statystycznymi danymi dotyczącymi m.in. liczby, rodzaju samolotów stacjonujących na lotniskach w Słupsku (przy ul. Grottgera) i Redzikowie, nazwisk pilotów, zestawień straconych samolotów, treści rozkazów, czy wręcz tabel przedstawiających grafiki lotów agrotechnicznych wykonanych z nieistniejącego już dziś lotniska Stolp-West, pojawiają się niesamowite naoczne relacje pilotów niemieckich, którzy we wrześniu 1939 roku bombardowali cele w Gdyni i na Helu oraz relacje polskich żołnierzy broniących się przed niemiecką nawałnicą:
„Dodać należy, że w pierwszej walce z lotnikiem niemieckim swe męstwo i bohaterstwo wykazali: mar. Cybulski. Samoloty obrzucały go bombami i siekły po nim z broni pokładowej, a on bił nieustannie z nkm. Kiedy trafił jeden z samolotów, ten począł się momentalnie obniżać nad morze, garnąc wodę za sobą. Nkm-ista widząc, że samolot leci już po wodzie, przestał strzelać. W tym momencie samolot poderwał się i momentalnie wzbił się w chmury.”
Barwne i dynamiczne opisy naocznych świadków (pilotów i obrońców) przenoszą czytelnika w świat działań wojennych. Działania jednostek Luftwaffe we wrześniu 1939 roku, to jednak tylko jeden wielu epizodów książki Mateusza Kabatka „Lotnictwo w Słupsku 1912-1945”.
Wielką ciekawostką jest zrelacjonowany z trudnymi do wyobrażenia detalami pechowy lot maszyny PZL.5 SP-ACX w lipcu 1932, zakończony de facto
internowaniem załogi w… najlepszym słupskim hotelu – Munds. Pilotował – por. Józef Lewoniewski, pasażem był kpt. Kornacki. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że pilot był starszym bratem jednego z nasłynniejszych lotników arktycznych stalinowskiej Rosji… – wyróżnia ten fragment w swojej recenzji Wojciech Łuczak, ekspert lotnictwa, wiceprezes Agencji Lotniczej Altair.
I dalej pisze:
Podróżujemy za pomocą precyzyjnie dobranych zdarzeń i uwikłanych w nie osób w kapsule czasu po słupskich lotniskach od pierwszych pionierskich wzlotów sprzed Wielkiej Wojny po loty treningowe ostatniej szkolonej w Stolp grupy uczniów-pilotów Luftwaffe zimą 1945. Ba, wchodzimy z detalami w unikatową w skali świata operację ewakuacji cennych osób (wziętych do niewoli antyfaszystów niemieckich, walczących po stronie Rosjan!) za pomocą pierwszych śmigłowców Fa 223 E-0, której świadkiem było lotnisko Stolp-Reitz, czyli Redzikowo. Na uwagę zasługują odtworzone z detalami działania słupskie jednostek Stukasów przeciwko naszej flocie we wrześniu 1939.
W rozmowie z dziennikarzem Gryf24.pl Wojciech Łuczak nie szczędził pochwał pod adresem autora: – Jestem pod wielkim wrażeniem, to prawdziwy unikat, wielka praca –mówi Wojciech Łuczak. W recenzji, która niebawem ukaże się w branżowym periodyku Skrzydlata Polska pisze m.in.: Zamurowało mnie od oceanu faktów, opisanych z najdrobniejszymi szczegółami na podstawie starannie zbieranych – nie ma wątpliwości, że gromadzonych całymi latami – wycinków prasowych, dokumentów, wspomnień osobistych, skrawków listów, czy nawet książek lotów poszczególnych pilotów. A wszystko to po to, aby nie pominąwszy niczego, odtworzyć dzieje nie jednego, ale wszystkich słupskich pól wzlotów, czy też, jak proponuje autor – lotnisk miasta Stolp. Miasta, które dopiero w naszych rękach stało się Słupskiem, zaś obecnie służyć ma amerykańskiej bazie systemu obrony przeciwrakietowej Jankesów, czyli Ground Base Midcourse Missile Defense, umiejscowionej w dawnym Stolp-Reitz.
Całość dzieła Mateusza Kabatka dopełniają unikatowe zdjęcia, w zdecydowanej większości, nigdy nie publikowane!
Trzeba dodać, że książka „Lotnictwo w Słupsku 1912-1945” została wydana wyłącznie dzięki finansowemu zaangażowaniu samego autora, który bez żadnego wsparcia z zewnątrz (bez dotacji samorządu, instytucji wspierających kulturę), na własny koszt zbierał materiały archiwalne, docierał do świadków wydarzeń mieszkających za granicą.
Premiera książki: czwartek, 10 marca 2016 r., godz. 18. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, ul Grodzka. Rozmowę z autorem – Mateuszem Kabatkiem – przeprowadzi dr Bronisław Nowak, były pilot 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.
Cena książki 79 zł.
Mateusz Kabatek, l. 29, słupski prawnik, pasjonat historii lotnictwa, autor i współautor publikacji o tematyce lotniczej – m.in. książki pt. „Lotnicza Historia Ziemi Pilskiej 1910-1945”
Informacja o książce:
ISBN978-83-65281-18-0Liczba stron176OprawatwardaFormatA4Rok wydania2016JęzykpolskiAutor: Mateusz Kabatek
Książka ta stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy na temat historii lotnictwa w Słupsku w latach 1912 – 1945.
Zostały w niej przedstawione zagadnienia związane z budową i funkcjonowaniem wojskowej stacji lotniczej w okresie I wojny światowej, rozwojem lotnictwa sportowego oraz komunikacyjnego podczas dwudziestolecia międzywojennego, a także z działaniami jednostek Luftwaffe, stacjonujących na lotniskach Stolp-West oraz Stolp-Reitz w latach 1936 – 1945.
Na szczególną uwagę zasługują rozdziały poświęcone problematyce funkcjonowania słupskich ośrodków szkolenia personelu latającego (m.in. FFS E Stolp-West, JFS 3, JG 103, I./KBVS 2), walkom bombowców nurkujących, operujących we wrześniu 1939 roku nad Pomorzem, a także działaniom niemieckiego lotnictwa transportowego i myśliwskiego w 1945 roku.
Tekst uzupełniają tabele, mapy oraz 135 unikatowych fotografii.
Inne tytułyz serii
-
Polskie Lotnictwo we Francji 1940Zobacz więcej
-
PZL.23 Karaś PLZobacz więcej
-
Zagraniczne szybowce w PolsceZobacz więcej
-
304 Dywizjon RAFZobacz więcej
-
ZmaganiaZobacz więcej
-
HureczkoZobacz więcej
-
Zielonka. Zapomniane lotnisko września 1939Zobacz więcej
-
Ścieżki Wśród chmurZobacz więcej
-
Niezłomna brygada płk. MaczkaZobacz więcej
-
Josef Frantisek.Zobacz więcej
-
Lotnicza Historia Ziemi Pilskiej 1910-1945Zobacz więcej
-
W poszukiwaniu bohaterówZobacz więcej
-
Grupa Myśliwska MontpellierZobacz więcej
-
24 Eskadra Rozpoznawcza 1939Zobacz więcej
-
Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej BrytaniiZobacz więcej
-
Eskadry nad PoniatowemZobacz więcej
-
Sandomierskie PomnikiZobacz więcej
-
Lotnictwo w Słupsku 1912 – 1945Zobacz więcej
-
Sandomierz inaczej...Zobacz więcej