
24 Eskadra Rozpoznawcza 1939
Jest to szczegółowa historia jednej z najlepszych polskich eskadr walczących w kampanii wrześniowej 1939 r. Wyposażona w maszyny typu PZL.23 Karaś, podstawowy samolot rozpoznawczy i bombowy polskiego lotnictwa w wojnie 1939 r., jednostka walczyła na południowym odcinku frontu polsko-niemieckiego wykonując także loty bojowe nad terenem wroga. I chociaż jednostki wyposażone w samoloty typu Karaś poniosły w 1939 r. bardzo ciężkie straty, to 24 Eskadra dzięki umiejętnej taktyce działań i staraniom o uzupełnienie sprzętu zakończyła wojnę i ewakuowała do Rumunii taką samą ilość maszyn z jaką wyruszyła na wojnę. Eskadra ta, jako jedna z nielicznych, używała też operacyjnie najnowszego samolotu rozpoznawczego polskiego lotnictwa typu LWS-3 Mewa. Książka zawiera kolorowe plansze z samolotami 24 Eskadry, w tym po raz pierwszy pokazane Karasie uzbrojone w karabiny maszynowe typu Szczeniak, a także Mewę, której wojenne malowanie zostało po raz pierwszy zrekonstruowana na podstawie fotografii z września 1939 r. Jej mocną stroną jest też wyjątkowo ciekawy zestaw archiwalnych fotografii, z których większość nie była jeszcze publikowana.
Część zdjęć została wykonana w czasie działań wojennych przez polskich lotników (wyjątkowa rzadkość!) co samo w sobie mówi o wartości tego opracowania.
135 zdjęć cz.b.
17 kolorowych profili
Polish language book on 24 Eskadra Rozpoznawcza 1939.
Czytaj recenzję
- Forum Odkrywca.pl 2013-12-07
- Skrzydlata Polska sierpień/2012 2013-12-07
- samolotypolskie.blogspot.com 2013-12-07
- Modele z szachownicą 2013-12-07
-
Forum Odkrywca.pl 2013-12-07
Nadwojciech
W końcu dziś do mnie dotarła.
Książka rewelacyjna.Ciekawy tekst,masa dużych dobrej jakości zdjęć.W tym fotki do tej pory chyba nie publikowane.
Mamy opis eskadry od czasu jej powstania przez działania we wrześniu po losy Karasi 24 eskadry w Rumunii.
Do tego pozycja bardzo ładnie wydana.Twarda okładka,dobry papier.
1 minus to brak indeksu miejscowości (nazwisk jest).
Moim skromnym zdaniem dla miłośników "lotniczego września" pozycja obowiązkowa.
-
Skrzydlata Polska sierpień/2012 2013-12-07
-
samolotypolskie.blogspot.com 2013-12-07
Recenzja: Tomasz J. Kopański - 24 Eskadra Rozpoznawcza 1939
Wśród entuzjastów polskiego lotnictwa samolot PZL.23 Karaś zajmuje szczególne miejsce. Wciąż jednak w historii bojowego wykorzystania tej konstrukcji istnieje wiele białych plam. Na szczęście za sprawą książki Tomasza J. Kopańskiego "24 Eskadra Rozpoznawcza 1939" wiele nieznanych epizodów ujrzało światło dzienne.
Książka swoją premierę miała w roku 2012. Do jej ogromnych zalet, poza bardzo ciekawie i barwnie opisaną historią eskadry rozpoznawczej z Krakowa, należy zaliczyć również duże nasycenie niepublikowanymi dotychczas zdjęciami i dokumentami, a także sporą ilość kolorowych rysunków.
Przy niektórych wątkach, jak choćby opowiadającym o ataku Karasi na niemieckie pojazdy w rejonie Orawki i Jabłonki, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia wręcz z reporterską relacją naocznego świadka wydarzeń. Każda część opowieści o trwającym kilka chwil bombardowaniu udokumentowana została zaskakująco dużą liczbą fotografii prezentujących niemieckie czołgi i obronę przeciwlotniczą, ich ofiarę czyli Karasia pilotowanego przez Aleksandra Rudego, którego widzimy także na zdjęciach tuż po wylądowaniu po skoku ze spadochronem. Do pełni szczęścia brakuje chyba tylko zdjęć z celownika PZL.23.
Choć tytuł może sugerować, że książka opowiada wyłącznie o działaniach eskadry we wrześniu 1939 r. to nie zabrakło w niej również informacji na temat początków jednostki czy jej przezbrojenia z francuskich dwupłatów na dużo nowocześniejsze Karasie. Na pochwałę zasługuje również rozdział poświęcony samolotom ze stanu 24 Eskadry Rozpoznawczej, które zostały ewakuowane z Polski do Rumunii, oraz biogramy lotników.
Podsumowując, książkę Tomasza J. Kopańskiego "24 Eskadra Rozpoznawcza" bez najmniejszych wątpliwości można uznać za jedną z najlepszych pozycji o historii polskiego lotnictwa jakie kiedykolwiek zostały opublikowane. Autor wraz z Wydawnictwem Stratus wytyczyli polskim historykom zupełnie nowe standardy, które zmuszają badaczy do znacznie szerszych poszukiwań. Na tym skorzystamy przede wszystkim my czyli czytelnicy.
-
Modele z szachownicą 2013-12-07
Inne tytułyz serii
-
Polskie Lotnictwo we Francji 1940Zobacz więcej
-
PZL.23 Karaś PLZobacz więcej
-
Zagraniczne szybowce w PolsceZobacz więcej
-
304 Dywizjon RAFZobacz więcej
-
ZmaganiaZobacz więcej
-
HureczkoZobacz więcej
-
Zielonka. Zapomniane lotnisko września 1939Zobacz więcej
-
Ścieżki Wśród chmurZobacz więcej
-
Niezłomna brygada płk. MaczkaZobacz więcej
-
Josef Frantisek.Zobacz więcej
-
Lotnicza Historia Ziemi Pilskiej 1910-1945Zobacz więcej
-
W poszukiwaniu bohaterówZobacz więcej
-
Grupa Myśliwska MontpellierZobacz więcej
-
24 Eskadra Rozpoznawcza 1939Zobacz więcej
-
Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej BrytaniiZobacz więcej
-
Eskadry nad PoniatowemZobacz więcej
-
Sandomierskie PomnikiZobacz więcej
-
Lotnictwo w Słupsku 1912 – 1945Zobacz więcej
-
Sandomierz inaczej...Zobacz więcej