112.jpg
Available
Dostępne

Polskie Konstrukcje Lotnicze Tom IV

WRZESIEŃ 1939 część 1

PKL • 2009
Autor(zy)Andrzej Glass, Tomasz J. Kopański
ISBN978-83-89450-98-2
Data wydania2009-12-04
SeriaPKL
Nr katalogowyPKL04
KategoriaAvailable KategoriaDostępne
FormatA4, 264 stron
Cena139.00 PLN Cena30.00 GBP

Dodruk techniką druku cyfrowego.

Andrzej GLASS i Tomasz J.KOPAŃSKI

Przedstawiają 4 tom Polskich Konstrukcji Lotniczych

WRZESIEŃ 1939 część 1

Najbardziej kompletna opowieść o losach Polskich Konstrukcji Lotniczych w trakcie tragicznego września 1939 roku zawiera w dużej części nigdy niepublikowany zbiór fotografii, o których istnieniu do tej pory można było jedynie marzyć. Prawdziwe perły niesamowitej kolekcji Tomasza J. Kopańskiego po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. Pomysł Andrzeja Glassa wsparty wiedzą i zbiorami Tomasza J. Kopańskiego pozwoli Wam , czytelnicy, poznać prawdziwą historię wielu tragicznych wydarzeń tamtych dni. Ilość materiału ikonograficznego rosła z dnia na dzień. Przestaliśmy liczyć zdjęcia gdy ich liczba przekroczyła 1000 sztuk. Wtedy uznaliśmy, że nie można narzucać ram tej niezwykłej książki. Zdecydowaliśmy wydać ją w dwóch tomach. Gdy poznacie pierwszy z nich w pełni zrozumiecie naszą decyzję. Czwarty tom PKL zawiera opowieść o losach samolotów polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego, także tych nielicznych konstrukcji zagranicznych. Znajdziecie w nim samoloty znajdujące się na terenach różnych lotnisk i wchodzące w skład następujących jednostek:

- Morskiego Dywizjonu Lotniczego (w tym unikalne jedyne zdjęcia polskiego Canta Z 506B przedstawiające jego ostatnie chwile na Jeziorze Siemień)

- lotnisk z terenów Pomorza (Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz)

- lotnisk z terenów Wielkopolski (Poznań, Armia Poznań)

- lotnisk z Ziemi Łódzkiej (Widzew, Brzeziny, Armia Łódź)

- lotnisk z Mazowsza (Okęcie, Mokotów, Baza 1 PL)

- Brygady Pościgowej (P-11 Okrzei)

- Brygady Bombowej

- CWL 1 (Dęblin, Radom , Ułęż, Borowina)

- lotnisk z terenów Świętokrzyskiego (Kielce-Masłów)

Tom IV PKL liczy około 250 stron, zawiera blisko 550 fotografii w większości niepublikowanych.

Photoalbum with photos of Polish military aircraft taken by Germans in September 1939.

More than 550, mostly unpublished photos

Book in Polish

English version of this book will be published soon.

 

Details see here:

POLISH AIR FORCE 1939 THROUGH GERMAN EYES, VOL. I

Zamów książkę ze sklepu
Zamów książkę ze sklepu
Ściągnij PDF
Ściągnij PDF
Czytaj recenzję

Czytaj recenzję

 • Skrzydlata Polska 01/2010 • 2011-11-20
  581.jpg
 • Plastikowe.pl • 2011-11-20

  Autor: Piotr 'Mikołaj' Mikołajski,

  Tematyka

  Czwarty tom serii pokazuje polskie samoloty we Wrześniu 1939 roku. Zdecydowana większość widziana okiem niemieckich żołnierzy, zdobywających polskie lotniska i stacjonujących na nich. Część to znane i wcześniej publikowane zdjęcia, jednak wiele nie było wcześniej nigdzie publikowanych.

  Całość podzielona jest na poszczególne regiony kraju, a dalej na określone lotniska. Pogrupowanie tych informacji to tytaniczna praca, która w pełni tłumaczy opóźnienie w premierze książki — początkowo miała zostać wydana we wrześniu.

  Tekst

  Tekstu jest mało, ograniczony został do wstępów do rozdziałów oraz do podpisów pod ilustracjami. Całość zwarta i pełna informacji. Mimo mniejszej ilości tekstu książka potrafi wciągnąć równie mocno, jak poprzednie tomy serii.

  Jakość edytorska

  Spokojnie można napisać, że tradycyjna dla Wydawnictwa Stratus i serii Polskie Konstrukcje Lotnicze. Wysokiej jakości papier kredowy, porządna twarda lakierowana okładka, strony zszywane. Format i kolor okładki zestandaryzowany. To jest ten rodzaj „nudy” w recenzji, jaki wysoko cenię.

  Plany, zdjęcia i profile

  Profili barwnych brak, podobnie jak planów modelarskich. W kilku miejscach zamieszczono rzuty lotnisk, przedstawiające rozmieszczenie zdobytych przez Niemców samolotów i wraków. Bardzo dobry pomysł, pozwalający zarówno na lepszą interpretację zdjęć, jak i mogący być wykorzystanym przez modelarzy.

  Szereg zdjęć było publikowanych wcześniej. Jeśli autorzy nie dysponowali nową, lepszą kopią, zdecydowali się na bardzo cenną rzecz — publikowali te zdjęcia w pomniejszeniu. Dzięki temu doskonale znane zdjęcia Hugo Jaegera z Okęcia nie zajęły miejsca znacznie cenniejszym znaleziskom. Wśród nich znajdziemy kilka prawdziwych perełek, m.in cztery zdjęcia polskiego Canta Z.506 oraz zdjęcia czeskich samolotów, na których ośmiu pilotów zbiegło w czerwcu 1939 roku do Polski.

  Podsumowanie

  Czwarty tom serii jest wznowieniem publikacji „Wrześniowe straty 1939. Polskie samoloty” (Warszawa 2001, Mirage Hobby, ISBN: 83-88996-00-2). Choć prawdę mówiąc ciężko mówić o wznowieniu, to raczej ponowne opracowanie tematu, ze znacznie większą liczbą znacznie lepiej opisanych zdjęć. Posiadacze książki Mirage Hobby z czystym sumieniem mogą zakupić ten tom, nie będą żałować.

  Książka powinna być lekturą obowiązkową dla osób zainteresowanych polskim lotnictwem międzywojennym. Również modelarze oraz firmy modelarskie zajmujące się tym tematem będą miały sporo materiału do przemyśleń. Z kolei historycy otrzymują pokaźny materiał zdjęciowy, pozwalający na analizy malowania i oznakowania samolotów polskich tuż przed wybuchem II wojny światowej. Biorąc pod uwagę liczbę teorii i kontrowersji, temat ten wymaga uważnych analiz.

  Wady książki? Rozbicie jej na dwa tomy, przez co na drugą część musimy zaczekać. To oczywiście zrozumiałe, jeden tom o objętości 500-600 stron byłby absolutnie nieporęczny.

  Podobnie jak w przypadku tomu III PKL książkę polecam z czystym sumieniem. Podobnie również sugeruję zakup pod choinkę. Zdecydowanie warto.

 • Lotnictwo • 2011-11-20
  628.jpg
 • MiniReplika 65 • 2011-11-20
  633.jpg
 • LotniczaPolska.pl • 2011-11-20

  Najbardziej kompletna opowieść o losach Polskich Konstrukcji Lotniczych w trakcie tragicznego września 1939r. zawiera w dużej części nigdy niepublikowany zbiór fotografii, o których istnieniu do tej pory można było jedynie marzyć.

  Pomysł Andrzeja Glassa wsparty wiedzą i zbiorami Tomasza J. Kopańskiego pozwoli Wam, czytelnicy, poznać prawdziwą historię wielu tragicznych wydarzeń tamtych dni. Ilość materiału ikonograficznego rosła z dnia na dzień.

  Czwarty tom Polskich Konstrukcji Lotniczych zawiera opowieść o losach samolotów polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego, także tych nielicznych konstrukcji zagranicznych. Czytelnicy znajdą w nim samoloty znajdujące się na terenach różnych lotnisk i wchodzące w skład następujących jednostek:

  - Morskiego Dywizjonu Lotniczego (w tym unikalne jedyne zdjęcia polskiego Canta Z 506B przedstawiające jego ostatnie chwile na Jeziorze Siemień)

  - lotnisk z terenów Pomorza (Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz)

  - lotnisk z terenów Wielkopolski (Poznań, Armia Poznań)

  - lotnisk z Ziemi Łódzkiej (Widzew, Brzeziny, Armia Łódź)

  - lotnisk z Mazowsza (Okęcie, Mokotów, Baza 1 PL)

  - Brygady Pościgowej (P-11 Okrzei)

  - Brygady Bombowej

  - CWL 1 (Dęblin, Radom , Ułęż, Borowina)

  - lotnisk z terenów Świętokrzyskiego (Kielce-Masłów)

  Tom IV PKL liczy 264 strony, zawiera blisko 550 fotografii w większości niepublikowanych.

 • Letectvi & Kosmonautika, marzec 2010 • 2011-11-20
  714.jpg

Inne tytuły
z serii